Parlak Saçlar İçin Bilmeniz Gereken Yöntemler

admin 7 Mayıs Pazar, 2017

Parlak Saçlar İçin Bilmeniz Gereken Yöntemler

Saçlarınızı Elma Sirkesiyle Durulayın

Elma sirkesinin saçlardaki dökülme sorununa birebir geldiğini bilmeyen yoktur. Elma sirkesi, kepek, kaşıntı gibi problemleri çözerken bir yandan da saç derinizdeki pH seviyesini düzenlemede yardımcı olur. En iyi sonuçları almak için bu yöntemi de haftada bir kere uygulayın.


Hindistan Cevizi Yağıyla Masaj

Hindistan cevizini küçük bir kasenin içine koyup 20 saniye kadar ısıtıp kafa derinize ve saç köklerinize parmak ucunuzla masaj yapın.  Bu saç köklerini besleyerek saçlarınızın hızlı uzamasını hızlandıracaktır. 30 dk masajdan sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada bir yapmayı ihmal etmeyiniz.


Saçlarınızı Soğuk Suyla Durulayın

Soğuk derken, buz gibi soğuk sudan bahsediyoruz. Saçlarınızı soğuk suyla durulamak, kafa derinizdeki gözeneklerin açılmasını ve kafanıza daha fazla kan gitmesini sağlayacak. Kafa derinize giden fazla kan saçlarınızın daha hızlı uzamasını tetikleyecek.
 

Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyu ile kafa derinize ve saç köklerinize masaj yapmak, saçlarınızdaki ve kafa derinizdeki nem oranını artırırken, aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı uzamasına da yardımcı olacaktır.
 

Protein Yüklü Saç Maskesi

Saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden biriside protein eksikliğidir. Sadece yumurta kullanarak yapabileceğiniz bu saç maskesi, eksik beslenen saçlarınızın protein açığını kapatacak. İki yumurtayı alıp aklarını ayırın ve bunları çırpın. Çırptığınız yumurta aklarını bir fırça yardımıyla saç köklerinize uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Düzenli olarak yaptığınızda saçlarınız sandığınızdan daha çabuk güçlenecek.
 

Saçlarınız Besleyebileceğiniz Yağlar

Hindistanlı kadınlar, hindistan cevizi yağının yanı sıra badem, lavanta, kekik, biberiye ve jojoba gibi bitkilerin yağlarını da kullanıyorlar. Bu yağların ortak özellikleri, kafa derisini beslerken hasar görmüş kıl foküllerini onarmalarıdır. Bu yağları birlikte kullanabileceğiniz gibi hindistan cevizi yağıyla karıştırarak da kullanabilirsiniz. Masajdan sonra bir saat kafanızda bekletip daha sonra saçlarınızı yıkayın.
 

Pantenol Saç Maskesi

Pantenol, B5 vitamininin sentetik halidir.. Pantenol, saç köklerinizi onarır. Saç derinizi canlandırır ve saçlarınızdaki statik elektriği yok eder. Saçlarınızı yıkadıktan sonra pantenol jel veya köpükle saç diplerinize ve kafa derinize hafifçe masaj yapın. Doğal bir yöntem olmasa da işe yaradığı kesin.


Saçlarınızı Az Yıkayın

Saçın sürekli suya, sabuna ve şampuan gibi kimyasallara maruz kalması öz yağını kaybetmesine ve pH dengesinin bozulmasına neden olur. Saçların sürekli dökülmesi ve zamansız çıkan beyaz saçlar, bozulan yağ ve pH dengesinin başlıca belirtileridir. Saçlarınızı haftada bir veya iki kere yıkayarak bu zararı en aza indirebilirsiniz.