İncirin Yararları ve Zararları Nelerdir?

admin 13 Mayıs Cumartesi, 2017

İncirin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Anavatanı Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türde oluşan bir meyve türüdür.

Meyve ve yaprakları ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyve olarak kullanılan incir, müshili gibi sorunlara neden olmaktadır. Buna ek olarak, lif bakımından zengindir. Kabızlık sorunları için de kullanılmaktadır. İncir, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, cilt sorunları, egzama, sedef ve vitiligo gibi sorunlara karşı tedavi de kullanılmaktadır. Bazı insanlar incirin sütünü yani kökünde bulunan sıvıyı deri tümörleri ve siğiller, tedavi etmek için kullanmaktadırlar.
 

İncirin Faydaları

Günde bir tane iri boy incir tüketilmesi halinde vücudun ihtiyacı olan demir vitaminin yaklaşık % 1 kadarı rahatlıkla karşılanacaktır. Demir eksikliğinden dolayı sorun yaşayan kişilere uzmanlar incir tüketilmesini önermektedir. Bunun dışında özellikle çocukların gelişimine fayda sağlayacaktır ve onların kemik yapılarının gelişmesinde olumlu sonuçlar gösterecektir.

Son zamanlarda incir ile alakalı yapılan araştırmalar dahilinde incir tüketimi bayanlarda meme kanserine yakalanma riskini en aza indirmektedir. Her gün bilinçli bir şekilde incir tüketen bayanların meme kanserine yakalanma riski çok düşük bir ihtimaldir.

Ağız da yer alan yaralar için incirin hem kendisi hem de yaprağı çok yararlıdır. Bunun için incir yaprağının temizlenip ağza alınır ve çiğnenir ise yaraların giderilmesinde faydalı olacaktır.

İçerisinde bulunan potasyum kalp sağlığı açısında yararlıdır. Her gün düzeli olarak incir tüketen kişilerde kalp krizi riski çok düşük bir ihtimal olmaktadır.

Ağız kokusundan dolayı şikayetçi olan kişiler için incir yaprağı çiğnemesi tavsiye edilmektedir.
Kabızlık şikayeti olan kişiler için incir çok ideal bir meyvedir. Sindirim sisteminin iyi çalışmasına fayda gösterdiği gibi bağırsakları da yumuşatacaktır. Beslenme alışkanlıklarından dolayı oluşan kabızlık şikayeti kişilerde olumsuz etkilere ve hatta basura yol açmaktadır. Bunu öncelemek için aç karnına birkaç tane incir tüketilmesi fayda sağlayacaktır.
Potasyum açısından çok zengin olan incir kan basıncında dengeleme yapacaktır ve tansiyon gibi olumsuzlukları da en aza indirecektir. Tansiyon yükselmesi gibi sorunları olan kişiler için incir oldukça fayda sağlamaktadır.
 

İncirin Zararları

İncir sağlık açısından çok faydalı bir meyve olsa da aşırı tüketimde zararlı bir meyvedir.

Bu zararlar arasında incirin şeker bakımından yüksek nitelikte olduğu geliyor ve bu da şeker hastaları için risklidir. Diyabet sorunu olan kişilerin az ve bilinçli incir tüketmeleri halinde hiçbir zararı olmayacaktır. Ancak aşırıya kaçılırsa eğer şeker yükselmesine neden olabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Lifli ürünlere alerjisi olan kişilerin incir tüketiminden uzak durmaları gerekir. Nedeni ise incirin yüksek oranda lifli bir meyve olmasıdır. Bu da kişilerin sağlıklarını tehlikeye atabilir.

İncir çok hassas vücut yapısına sahip kişilerde alerjiye neden olabilir. İncir tüketiminden önce alerji testi yaptırılmasında fayda olacaktır.

Bir diğer zararı ise incirler kanamaya neden olabilir. İncir, retina kanaması, rektal kanama ve hafif bir vajinal kanama gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca, hemolitik anemiye de sebebiyet vermektedir. Rektal ve vajinal kanama olması durumunda, incir yemeyi durdurmanız ve kanama durumu hakkında izlenim sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer kanama durmuyorsa, bu konuda acil bir tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Bu altta yatan ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilmektedir.
 

Günde Ne Kadar İncir Tüketmeliyiz?

İncir, düzenli ve dozunda kullanıldığı zaman, oldukça yararlı bir meyvedir. İncir tüketimin uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda incir için uygun bir doz aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Uzmanların genel görüşü günde 3-4 tane incir tüketimi yönünde. Doğal ürünlerün her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve az miktarlarda tüketmemiz gerektiğini bilmemiz önemli noktadır.