Epilasyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

admin 16 Mayıs Salı, 2017

Epilasyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
Epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulma yöntemidir. Günümüzde insanlar yüz ve vücutlarının bazı bölgelerin de bulunan tüylerden rahatsızlık duyarlar. Özellikle kadınlarda 18-25 yaş aralığında olanların %15'inde aşırı tüylenme söz konusudur. Bununla birlikte vücudundaki tüylerden rahatsız olan erkeklerde bulunmaktadır.

Epilasyon işlemi tıbbi ve ciddiye alınması gereken bir alandır. Dolayısıyla işi uzmanına yaptırmak gerekir. Epilasyon işlemini yapan uzmanın, epilasyon yöntemlerini, kılın yapısını ve evrelerini iyi bilecek tecrübesinin olması gerekmektedir. Bilinçsiz kişiler tarafından uygulandığında ciltte ciddi lekelenmelere sebep olabilir. Epilasyon yöntemleri ışıklı, jelli, ampüllü, cımbızlı ve iğneli olmak üzere beş çeşittir. Ancak bunlardan cımbızlı epilasyon günümüzde artık kullanılmamaktadır.
 

Jelli Epilasyon

 Bu yöntemde elektrik akımı ile kıl köküne özel jel iletilerek kılların yok edildiği bir epilasyon çeşididir. Bu yöntemde kullanılan akım yüksek frekanstır. Bu akım jeli kıl köklerine iletmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu yöntemde akım şiddeti kıl köküne göre değil kişinin acı eşiğine göre ayarlanmaktadır. Jeller kıl köklerini doldurarak yeni kıl oluşumunu önlerler yada kıl kökünü daraltarak kılları azaltır. Ancak bu yöntem kısa sürede sonuç vermediği için günümüzde pek tercih edilmemektedir.
 

Ampüllü Epilasyon 

Bu yöntemde kıl köklerini zayıflatıcı bir sıvının akım ile birlikte kıl köklerine verilmesi ile gerçekleştirilen bir epilasyon yöntemidir. Bu sıvılar ampül tarzı şişelerde bulunduğu için adını buradan almıştır. Bu yöntem ciltte ve vücutta çok kalın olmayan tüylere uygulanmaktadır. Çünkü içeriğindeki bileşenler bitki özlerinden ve yosundan elde edilmiştir.
 

İğneli Epilasyon

Bu yöntemde bir iğne yardımıyla kıl köklerine akım verilerek kılların kalıcı olarak yok edilmesi amaçlanan bir epilasyon tekniğidir. Bu yöntem epilasyon uygulamalarında en etkili teknik olarak bilinir. Bu epilasyon yönteminde üç çeşit akım bulunmaktadır. Bunlar termoliz, elektroliz ve blend yöntemidir.
 

Işıklı Epilasyon

Bu yöntem sağlık çalışanı tarafından uygulanması gereken bir tekniktir. Işıklı epilasyon ışık enerjisini kullanarak kıl köklerini tahrip etmek amacıyla kullanılan sistemlerdir. Lazer ve foto epilasyon olarak iki yöntemi bulunmaktadır. Lazer uygulamaları kısa sürede sonuç veren etkili bir yöntem olmasından dolayı fazla tercih edilmektedir.
 

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır?

Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir. Lazer epilasyonda sonuç alma seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak 1. Seans ve aralıkları vücut bölgesinde 2 ayda bir 4 -6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6 -12 seans olmak üzere değişir. Lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili epilasyon için cilt rengi, kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır.
 

Nerelerde Lazer Epilasyon Yaptırılabilir?

Lazer epilasyon merkezi seçerken güvenilirliği ve bu merkezin sağlık kuruluşu olması zorunludur. Ayrıca kullanılan cihazlar, bunların ten tipine uygunluğu hijyen v.b etkenler yoksa olumsuz sonuçlar görülmesi kaçınılmazdır. Çok önemlidir. Lazer epilasyon uzun yıllardır uygulanan bir epilasyon yöntemidir. Tüm dünyada güvenirliliği konusunda şüphe kalmamıştır. Gelişen teknoloji ile beraber sonuçlardaki başarısı da artmıştır.