Cildinizin Bozulmasına Sebep Olan Hatalar

admin 10 Mayıs Çarşamba, 2017

Cildinizin Bozulmasına Sebep Olan Hatalar

O çok sevdiğiniz bakım ürünlerine yatırım yaptığınız halde işe yaramadıysa, her şeyi denediğiniz halde cildinizde sorun çıkmaya başladıysa ve nerede yanlış yaptığınızı düşünüpte bulamıyorsanız günlük yaşantınıza bir göz atmanızı öneririz. Sizi pürüzsüz ve ışıldayan ciltten alıkoyan belkide kendi alışkanlıklarınızdır. Şimdi o kötü alışkanlıkları gözden geçirelim.
 

Cildi Abartılı Makyajla Yormak

Haftada bir ya da iki kez uygulayacağınız  aydınlık ve ölü derilerden alınmış bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir. Ama hergün cildinizi sert granüllü peelinglerle ovalamak onu yormaktan başka bir işe yaramayacak. Cildin koruyucu yağ tabakasına zarar verdiğinizde akne başta olmak üzere birçok problemle karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Ayrıca gün boyu makyaj yüzünden nefes alamayan cildi zaman zaman kendi haline bırakmak ve dinlendirmek gerekebiliyor. Bakım yapmanın cilde olan faydalarını artık hepimiz ezbere bilsek de bazen basitlik sandığınızdan daha fazla işe yarayabilir.
 

Sabahları Yüzüzünü Yıkamamak

Akşam makyajınızı temizlemiş ve yüzünüzü yıkamış olasanız bile mutlaka  ertesi sabah uykudan uyandığınızda yüzünüzü yıkayınız. Ter vb. yollarla atılan toksinleri ve gözeneklerinizde birikme ihtimali olan yağı sabah uyandığınızda yüzünüze su çırparak hemen arındırabilirsiniz. Sabahları yüzünüzü yıkarken soğuk su ile yıkayınız. Soğuk su sayesinde, kan dolaşımınız hızlanır ve yüzünüz gerginleşir. Böylece hem cildinizin yorgun görünümünden kurtulursunuz, hem de cildiniz gençleşir.
 

Yüzünüze Neyin Değdine Dikkat Etmemek

Akıllı telefonlar başta olmak üzere, gözlük, şapka, atkı hatta makyaj fırçası ve yastık kılıfı gibi düzenli kullandığınız eşyalarda biriken mikroplar  akneye sebebiyet verebiliyor. Özellikle akıllı telefonlarınızı sık sık dezenfekte etmelisiniz. Aksesuarlarınızı, makyaj fırçalarınızı ve yastık kılıfınızı düzenli olarak yıkamaya özen gösteriniz. Aksesuarlarınızı giydikten sonra yüzünüzü temizlemek de işe yarayabilecek bir başka önlem olarak sayabiliriz.

         

Spordan Sonra Duş Almamak

Zorlu bir egzersizden sonra duş almaya üşeniyor olabilirsiniz. Oysa terli giysileriniz ciltteki bakteriyi sebum kanallarına geri iterek sivilcelere davetiye çıkarıyor. Eğer spordan sonra duş alma imkanınız yoksa cildinizdeki teri silerek temiz ve kuru kıyafetlerinizi giyinin. Spor  için tasarlanmış, nefes alan kumaşlardan yapılmış kıyafetlere yönelerek de bu sorunu çözebilirsiniz.
 

Yetersiz ve Düzensiz Uyku

Güzellik uykusu, kaliteli bir bağışıklığı destekleyip ruh halini yükselttiği kadar cildin de daha genç kalmasını sağlıyor. İyi bir uykudan dinlenmiş bir şekilde kalktığınızda göz altı torbaları ve koyuluklarının nasıl azaldığı bunun bir başka göstergesi. Hayat tarzınız düzenli bir uykuya izin vermiyorsa dahi şekerlemelere mutlaka zaman yaratın. Gençliğin ve sağlıklı yaşamın korunmasında uyku önemli bir etkendir, özellikle 23.00-04.00 saatleri arasında karaciğerin vücudu yenilemeye başladığı belirtiliyor.