Buğday Çimiyle Sağlıklı Yaşayın

admin 9 Mayıs Salı, 2017

Buğday Çimiyle Sağlıklı Yaşayın

Son günlerde sıkça karşımıza çıkan buğday çimi, sade görünümlü ve doğal ilaç görevi gören bir bitkidir. İçeriğindeki vitamin, mineraller ve klorofil sayesinde bağışıklığın en iyi dostlarından buğday çimini tüm yönleriyle ele alıyor. Hayatımızda her an yer vermemiz gereken bir besin olarak karşımıza çıkan buğday çimi, hem vitaminleriyle hem de doğallığıyla, doktorun yolunu unutmak için birebir besin kaynağıdır.
 

Güneş Konsantresi olarak da biliniyor

Buğday çimi, kanın pH dengesini düzenleyerek kanın alkali olmasını sağlar. Kanda taşınan oksijen miktarının artmasına yardımcı olur. Besin değeri olarak yarım çay bardağı buğday çimi suyu, 1,5 kilo yeşil yapraklı sebzeye eşittir. Vücuda sebze ve meyvelerden alınan vitaminlerin kat be kat fazlasını sağlar. İçeriğindeki yüzde 70 klorofil sayesinde güneş konsantresi olarak da bilinir. A, B, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum içerir. Ayrıca B17 ile kanser hücreleriyle savaşır. Hatta kemoterapi gören hastalarda, buğday çimi suyu sayesinde kan değerlerinde düzelme olduğu da çeşitli araştırmalara dayanarak söylenir.

Vücuda enerji verir. Hem antioksidandır, hem anti-aging etkilidir. Sindirimi destekler, gaz ve şişkinlik gibi sorunları giderir. Diş sağlığını destekler. Son olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 

Kanser Destek

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, Akut Promyeloktik lösemi HL60 hücrelerinde sitotoksik özellikler göstermiş. Bir başka çalışmada, meme kanserli 60 hastaya, kemoterapinin ilk üç evresinde, günde 60cc çimen suyu veriliyor. Kontrol grubuna verilmiyor. Sonuç Myelotoksitisiti sınırlanmış. Bu hastalar daha az kemik ve kan yapıcı ilaca ihtiyaç duymuşlar.
Ancak dikkat edilmesi gereken  nokta bu araştırma çok küçük ölçekli ve hastaların %20‘si bulantı nedeniyle deneyi yarıda kesmiş.  Bu konuda daha büyük ölçekli araştırmalara ihtiyaç var.

Bir diğer araştırmada Hindistan’da Netaji Subhash Chandra Bose Kanser Enstitüsünde 400 hasta üzerinde yapılmış. Terminal, tedavi ümidi olmayan hastalarda, çimen suyu tüketiminin kan transfüzyonu ihtiyacını azaltıp azaltmadığına bakılmış. Hastalar 6 ay boyunca 30ml çimen suyu tüketmiş.

Sonuç: Hemoglobin, toplam protein ve albumin değerlerinde düzelme görülmüş.
 

Suyunu İçmek En pratik Yöntem

Buğday çimi tek başına yenen bir bitki değil. En pratik yöntem buğday çimi suyu hazırlayarak içmektir. Bunun için buğday çimleri ve biraz suyu blender'dan geçirmek, sonrasında karışımı tülbentten süzmek yeterli oluyor. Aksi tavsiye edilmedikçe günde yarım ya da 1 çay bardağı çim suyu içmek gerekiyor. Buğday çimini ayrıca salatalara ekleyerek yemek de mümkün. Ancak unutulmaması gereken şey, çimleri kestikten sonra buzdolabında en fazla 7 gün saylayınız.